Ana Sayfa Haber Teknoloji Ortopedi Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalıyız

Ortopedi Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalıyız

0

Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalıyız-Bilgisayar Karşısında Oturma-Bilgisayar Karşısında Doğru Oturuş-Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturulur

Sağlıklı ve kolay bir yaşam için pratik ve faydalı bilgiler sunan sitemizin bu yazısında bilgisayar karşısında nasıl oturmalıyız sorusuna cevap arayacağız. Bilgisayar karşısında oturma günümüzde çok sayıda insanın sıklıkla karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Bu yüzden bilgisayar karşısında nasıl oturulur bilmek ve bilgisayar karşısında doğru oturuş biçimine uygun olarak vakit geçirmek sağlığımız açısından önemlidir. Aslında bilgisayar karşısında nasıl oturmalıyız sorusu konunun genel başlığıdır. Benzer şekilde notebook karşısında nasıl oturmalıyız, pc karşısında nasıl oturmalıyız, computer karşısında nasıl oturmalıyız, laptop karşısında nasıl oturmalıyız, gazetesi karşısında nasıl oturmalıyız ve teknosa karşında nasıl oturmalıyız gibi sorular da benzer şekilde cevaplandırılabilir. Hem beyaz yakalı çalışanlar, memurlar, öğrenciler, akademisyenler pc karşısında oturma, computer karşısında oturma, gazetesi karşısında oturma, teknosa karşında oturma, laptop karşısında oturma ile en çok karşı karşıya kalan kesimlerdir. Ergonomik açıdan bakıldığında pc karşısında doğru oturuş, computer karşısında doğru oturuş, laptop karşısında doğru oturuş, teknosa karşısında doğru oturuş, gazetesi karşısında doğru oturuş sağlıklı bir hayat sürmek için önemlidir. Bilgisayar karşısında oturma kuralları denilince ilk akla gelen dikkat edilmesi gereken şey bilgisayar karşısında doğru oturuş dik olmalı şeklindedir. Hâlbuki sadece bilgisayar karşısında oturma dik olmamalı, bilgisayar karşısında oturma gibi normal duruş, yürüyüş ve oturuşumuz sırasında da vücudumuzun dikliğini muhafaza etmeliyiz. Aksi takdirde vücudumuzun değişik bölgelerinde ağrı, kireçlenme, kasılma, kramp, fıtık, eklem rahatsızlıklar gibi hastalık ve problemler ortaya çıkacaktır. Bilgisayar karşısında nasıl oturmalıyız sorusunun doğru cevabını bilmeyen bireyler bilgisayar karşısında doğru oturmadıkları için bilgisayar ekranının ergonomik konumu da yanlış olacaktır. Bu bakımdan bilgisayar karşısında doğru oturma göz sağlığı için de önemlidir. Bunların yanında, bilgisayar karşısında nasıl oturulacağı çocuklara küçük yaşta öğretilmeli, böylece bilgisaray karşısında doğru oturmaları sağlanmalıdır.

Bilgisayar Karşısında Doğru Oturuş Oturma Şekilleri

Resimde görülen bölgelerde var olan ağrılar oturuş bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir. Bu tür rahatsızlıkları gidermek için doğru bir oturuş ve çalışma alanını ergonomik bir şekilde kullanmak büyük önem taşıyor.

Ekran karşısında nasıl oturmalı?

• Ekrana uzaklık mesafesi görüntüye, okunabilirliğe ve monitörün büyüklüğüne bağlıdır.
• Masa dizlerden en az 5 cm yüksekte olmalıdır.
• Masanın başından sonuna kadar olan alan bacakların tam olarak açılması için yeterli büyüklükte olmalıdır.

Doğru bir oturuş için ipuçları

• Akılda tutulması gereken en önemli nokta “dik açı” kuralıdır.
• Ayaklar yerde düz bir şekilde durmalıdır.
• Monitörün tepe noktası göz seviyesinden 15 derece kadar aşağıda olmalıdır.
• Baş hiç bir zaman geriye doğru tutulmamalıdır.
• Pozisyonunuzu düzenli olarak değiştirmelisiniz.
• Uzun süreler aynı pozisyonda oturmak sorunlara yol açabilir.

Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalıyız
Bilgisayarın karşısında otururken şunlara özen göstermeliyiz.
Masa yüksekliği 65-70 cm.
Yüksekliği ayarlanabilir sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltuk
Omuzlar rahat bırakılmış
Dik oturulmuş ve sırt desteklenmiş
Kollar yatay veya biraz yukarıda
Dirsek ve eller düz bir çizgide
Bacakların üst kısmı yatay
Dizler 9 veya 110 derece açıda olmalı

Gözlerimizin sağlığı için:
Bilgisayar kullanmadan önce bir göz muayenesinden geçmeli görme bozukluğu varsa mutlaka düzeltilmeli
Ekrandan 45-75 cm. uzakta oturmalı
Ekranın üst kenarı ile göz hizasının aynı seviyede olmasına dikkat etmeli
Kağıt tutucu kullanıyorsak bunu ekranla aynı hizada tutmalı
Odanın loş ışıklı aydınlatma 30-50 mumluk ve indirekt olmalı
Işık ekrana dik açıyla gelmemeli
Işık yansıma ve parlamaları önlemeli
15-20 dakikada bir kısa süre gözleri uzağa odaklayarak göz kaslarının dinlenmesi sağlanmalı.

Bunların yanı sıra:
Saat başı mola vererek odayı temiz hava ile doldurmak ve ufak ekzersizler yapmak
Hamilelerin ekran başına geçmemelerini sağlamak gerekiyor

Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturulur
Bilgisayarları kullanarak işlerinizi daha az yorularak hallettiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak karşısında çok fazla vakit geçiriyorsanız sağlığınızı bozmamak için belli kurallara uymalısınız.

Hangi masabaşı mesleğe sahip olursak olalım işlerimizi kolaylaştırmak, hızlandırmak ve dolayısı ile daha az yorulmak için bilgisayarları kullanıyoruz. Ancak çalışma saatlerimiz değişmediği için aslında sadece daha fazla iş yapmış oluyoruz. Aynı noktaya odaklanmak ve bilgisayar başında çalışmak aslında insanın doğasına çok uygun değil. Bu yüzden de farketmeden karşımıza birçoğu yeni, çeşitli sağlık problemleri çıkıyor. Bilek, boyun, baş ve göz ağrılarınız son zamanda kronik hale gelmeye başladıysa sebebi çok uzakta aramayın. Bilgisayarlardan vazgeçemeyeceğimize göre modern sağlık problemlerini yenmek için bilgisayar karşısında çalışma ergonomisine dikkat etmek gerekiyor.

Sandalyeler: Kalçanızı, sandalyede gidebildiği kadar geriye itin ve belinizi iyice yaslayın. Ayaklarınızı yere tam, düze basacak şekilde oturma yüksekliğinizi ayarlayın ve dizlerinizin kalçanızdan çok az daha alçakta ya da aynı hizada olmasına özen gösterin. Sandalyenizin arkasını 100-110 derecelik bir geniş açı yapacak şekilde ayarlayın. Sırtınızın alt ve üst kısmının desteklendiğinden emin olun. Gerekiyorsa özel bel yastıklarından yararlanın. Ayaklarınız havada kalıyorsa, altına mutlaka bir ayak desteği koyun.

Klavyeler: Masaya bağlı masfalllı bir klavye altlığı en iyi konumlandırmayı sağlayabilir. Ayarlanabilir yükseklik ve eğme mekanizmasına sahip olursa daha iyi olur. Kullanırken klavyeyi kendinize doğru çekin ve olabildiğince yaklaşmaya çalışın. Klavye, doğrudan vücudunuzun önünde olacak şekilde yerleşmeli. Hangi bölümünü daha fazla kullandığınızı belirleyip bu bölümü vücudunuzun ortasına denk gelecek şekilde ayarlayın. Klavyenin yüksekliği omuzları rahatlatacak şekilde olmalı. Dirseklerinizi 100 ve 110 derecelik hafif bir açıklıkta ve bileklerinizle ellerinizi de düz vaziyette tutun. Bilek dinlendiricileri, sert yüzeyleri yumuşatacak ve nötr bir duruş almanıza yardımcı olur. Ancak, bilek dinlendiriceleri, sadece klavyeyle yazma aralarında avuç içlerini dinlendirmek kullanılmalı. Klavyede yazarken aynı zamanda bilek dinlendiricisi kullanmayın. “Boşluk” tuşundan yüksekte olan bilek dinlendiricileri kullanmayın.

Monitörler: Ekranı boynunuz, rahat ve nötr pozisyonda olacak şekilde ayarlayın ve klavyenizin üzerinde, tam önünüzde olacak şekilde ortaya alın. Ekranın tepesini, göz hizasından 5-7 santimetre yukarda olacak şekilde ayarlayın. Bilgisayarınızı kullanırken meydana gelebilecek göz zorlanması, boyun ağrısı ve omuz yorgunluğunu engellemek için mutlaka monitör yüzeyinin temiz olmasına özen gösterin ve parlaklık ile kontrast ayarını size en uygun şekilde yapın. Monitörü rahat izleme mesafesi 50 ile 75 cm arasında olmalı. Ekran üzerindeki parlamayı azaltmak için de monitörleri pencerelere dik açı oluşturacak şekilde yerleştirmek gerekir. Benzer şekilde monitör yükselti açısını tavan ışıklarını ekrandan yansımayacak şekilde ayarlayın.

Molalar: Ortam ne kadar mükemmel olursa olsun, uzun, sabit oturuşlar, kan dolaşımını engeller ve vücudunuza zarar verir. Her 20-30 dakikada bir esnemek ve gerinmek için 1-2 dakikalık kısa aralar verin. Her iş saatinden sonra bir ara verin ya da en azından yaptığınız işi 5-10 dakikalığına değiştirin. Monitörden başka bir leye bakın ve daha uzaktaki bir objeye odaklanın. Ellerinizin avuç içleriyle gözlerinizi 10-15 saniyeliğine kapatarak, gözlerinizi dinlendirmeye alın.